INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Naruszewicz h. Wadwicz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1977 r. w XXII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Naruszewicz Jan h. Wadwicz (zm. ok. 1616), łowczy lit., poseł sejmowy. Był drugim synem Mikołaja, podskarbiego ziemskiego lit. (zob.), i Barbary Kuncewiczówny, bratem Mikołaja, kaszt. żmudzkiego (zob.), i Krzysztofa, podskarbiego w. lit. (zob.). W r. 1581 brał udział w kampanii pskowskiej Stefana Batorego, najpewniej jako rotmistrz w którymś z prywatnych pocztów panów litewskich. Ok. r. 1591 został łowczym lit., w r. 1592 był pierwszym marszałkiem nowo utworzonego Trybunału Lit. Od 30 VII 1593 brał jako deputat udział w zjeździe głównym wileńskim zwołanym z racji wyjazdu króla Zygmunta III do Szwecji i wszedł do wyłonionej na nim komisji, na której ręce mieli poborcy powiatowi składać pieniądze z czopowego uchwalonego na obronę granic W. Ks. Lit. Był posłem na sejm w r. 1601 i wszedł na nim do komisji powołanej w sprawie ustalenia granicy Kurlandii z pow. brasławskim, posłował również z Oszmiańskiego na sejmy w l. 1607 i 1611. N. był kalwinistą i prawdopodobnie wyznania nie zmienił. W r. 1595 Dorota z Samboreckich Malchrowa Zawiszyna wyznaczyła go na jednego z opiekunów ufundowanego przez nią zboru w Żejmach w pow. kowieńskim. Nie żył N. już w czasie sejmu 26 IV 1616.

Żoną jego była kniaźna Maryna Sołomerecka, córka Jana, kaszt. i star. mścisławskiego, i Anny Hlebowiczówny, wojewodzianki wileńskiej. Otrzymał N., wspólnie z nią, w r. 1593 przywilej na dożywotnie władanie królewszczyzną Łoździeje. Pozostawił czterech synów: Aleksandra, kaszt. żmudzkiego (zob.), Jerzego, Władysława, star. łoździejskiego, i Zygmunta.

 

Kojałowicz, Compendium, 319; Niesiecki, I 383, VII 524; Uruski, III 38–41; Żychliński, III 154; Wolff, Senatorowie W. Ks. Lit., 166, 237; – Byliński J., Sejm z roku 1611, Wr. 1970; Wolff, Kniaziowie lit.-rus., 498; – Akty Vil. Archeogr. Kom., VIII 323–30, XXVIII 61; Vol. leg., II 403, 450, III 23, 152; Zbiór pomników reformacji Kościoła polskiego i litewskiego. Zabytki z wieku XVI, Wyd. 2., Wil. 1925 s. 150, 151, 154.

Tadeusz Wasilewski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.